Tento web používá soubory cookie. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Ochrana osobních údajů
Připojte se!

Odpovědi na často kladené dotazy

Na této stránce naleznete odpovědi na nejčastěji kladené otázky pracovníkům a Partnerům WIA. Pokud zde nenaleznete odpověď na to co Vás zajímá, kontaktujte nás na čísle +420 225 372 055. Na Vaši otázku rádi odpovíme a odpověď zařadíme na tuto stránku.

Jak mohu zaplatit služby WIA přes Sazka terminál nebo přepážky České pošty?
Jestliže chcete využít platební metodu, která využívá terminály společnosti Sazka a přepážky České pošty, stačí se na portálu přihlásit do uživatelského rozhraní. Po zadání Vašich požadavků vygeneruje průvodce platbou jedinečný čárový kód, prostřednictvím kterého je možné provést platbu na Sazka terminálu. Obsluha terminálu po Vás bude pro realizaci platby požadovat vytištěný kód nebo stačí mít s sebou jen zapsanou číselnou sadu, kterou naleznete pod čárovým kódem. Pro úhradu na přepážkách společnosti Česká pošta Vám postačí opsat číslo superCASH. Za provedení transakce na terminálu je standardně účtován poplatek 10 Kč. Čárový kód je možné použít pro platbu opakovaně. Pokud budete chtít využívat stejnou službu i nadále, je možné realizovat platbu přes sazka terminál se stejným kódem, není třeba vygenerovat nový.Služba je aktivována nejpozději do 30 minut po zadání platby na terminálu Sazka. Další informace zde.
Jak se mohu připojit do sítě WIA ?
Pro připojení k síti WIA potřebujete bezdrátové klientské zařízení kompatibilní se standardem WiFi 802.11a pracující na frekvenci 5470-5725 MHz (WIA 5G) či WiFi 802.11b nebo 802.11g (WIA WiFi) na frekvenci 2400-2483,5 MHz. Budete-li v dosahu sítě WIA, můžete se k ní připojit, jméno sítě začíná vždy "wia". Po automatickém přidělení IP adresy ze serveru DHCP spusťte prohlížeč. Budete přesměrováni na tyto stránky, kde se zaregistrujete a předplatíte připojení. Po zaplacení předplatného můžete začít využívat službu. S instalací a registrací vám rád pomůže některý z partnerů služby, viz kontakty.
Kolik mě připojení bude stát?
Kompletní nabídku tarifů bezdrátového připojení k Internetu WIA naleznete na stránce Nabídka. Nyní můžete navíc využít speciální akce při předplacení Vaší služby na 6 měsíců získáte 1 měsíc zdarma (platí při zaslání celé částky na účet společnosti WIA, nelze čerpat prostřednictvím platebních kuponů).
Kolik mě budou stát zařízení potřebná pro připojení?
Ceny 5G či WiFi zařízení jsou srovnatelné s cenami mobilních telefonů. Cena typické sady pro připojení se pohybuje v rozmezí 1 000 až 4 000 Kč, záleží na konkrétních podmínkách a vzdálenosti od přístupového bodu.
Jaká je rychlost připojení?
Kompletní informace o jednotlivých tarifech bezdrátového připojení k Internetu WIA naleznete na stránce Nabídka.
Existuje omezení přenesených dat jako u ADSL?
Ne, žádný z našich tarifů neomezuje přenesená data.
Co se stane pokud bude připojeno více uživatelů, kapacita linky nebude stačít?
Systém řízení rychlosti funguje automaticky - s každým nově přihlášeným uživatelem nad kritický počet je rychlost sdílené linky automaticky navýšena, s každým odhlášeným naopak snížena. Uživatelé vytěžující plnou kapacitu linky (tzv. stahovači) jsou v průběhu stahování omezeni dalším algoritmem zajišťujícím dostatečnou kapacitu pro ostatní uživatele.
Mohu si instalaci WIA 5G či WIA WiFi zařízení provést sám?
Ano, dokonce se s tím počítá. Ne že bychom nutili klienty lézt po střeše, ale náklady spojené s pořízením a údržbou jsou v jejich režii. Necítíte-li se na provedení instalace vlastními silami doporučujeme konzultaci a objednávku montáže u Partnera WIA - viz kontakty
Jakým způsobem jsou služby WIA 5G a WiFi zpoplatňovány?
Služby WIA 5G a WiFi se platí formou předplatného - můžete zaplatit na jeden nebo několik měsíců najednou. Po skončení předplatného bude Váš přístup do sítě WIA WiFi automaticky zablokován, po přijetí platby na další období bude opět aktivován - podobně jako dobíjení kreditu u mobilních operátorů.
Je možné získat pevnou nebo veřejnou IP adresu?
Ano je. Jak služba WIA WiFi, tak WIA 5G umožňují provozování veřejné IP adresy. Objednat si tuto službu můžete po přihlášení na váš účet v sekci Služby a platby v oddílu Doplňkové služby, kde zmáčknete tlačítko "aktivovat". Veřejná IP adresa je zpoplatněna částkou 100,- Kč bez DPH na jeden měsíc; o tuto částku je třeba navýšit měsíční úhradu za připojení k Internetu. Po připsání navýšené platby vám bude přidělena veřejná IP adresa a při následující aktivaci připojení použita.
Mohu se připojit pouze k jednomu přístupovému bodu nebo je mohu střídat?
Uživatel sítě WIA 5G a WIA WiFi se může libovolně připojit do kteréhokoli bodu sítě. Zároveň uživatelé služeb WIA 5G (služba WIA 5G Plus, WIA 5G 10M)mohou využívat i přípojné služby WIA WiFi, které odpovídají cenovému tarifu služeb WIA 5G (to znamená, že spolu se službou WIA 5G Plus můžete využívat službu WIA WiFi, s WIA 5G 10M WIA WiFi Plus). Rychlost takto používaných služeb WIA WiFi může být nižší a není možné se ve stejném okamžiku připojit na více místech najednou.
Jak zjistím sílu signálu v místě mého bydliště?
Seznam přípojných bodů sítě WIA 5G a WIA WiFi naleznete na stránce Pokrytí. Pokud si nejste jisti, zda ve Vaší lokalitě je dostatečně silný signál a nemáte možnost proměření pomocí vlastních zařízení, kontaktujte Partnera WIA ve Vaší lokalitě.
Co dělat v případě zjištěného rušení signálu třetí stranou?
Zhorší-li se parametry připojení vlivem rušení v radiovém spektru, doporučujeme přesměrovat anténu na jiný přístupový bod nebo kontaktovat Partnera WIA, který Vám zařízení instaloval. Používáte-li službu WIA WiFi, doporučujeme Vám přechod na službu WIA 5G, která je vůči rušení výrazně odolnější.
Jaký má bezdrátový Internet dosah?
Dosah závisí na použitých anténách, přímé viditelnosti mezi anténami a konkrétních podmínkách. U technologie WiFi je pro příjem signálu pomocí notebooku s vestavěnou anténou maximální dosah přibližně 50 metrů. Při příjmu signálu pomocí citlivější směrové antény může být dosah až v řádu kilometrů. Podmínkou pro vzdálenosti nad cca. 100 metrů je přímá viditelnost mezi anténami. Doporučujeme kvalitu spoje vždy proměřit.
Umožňujete pronájem WiFi zařízení?
Pronájem WiFi zařízení vzhledem k jejich nízkým cenám v řádu stokorun nenabízíme. Obchod s WiFi technikou WiFi-Shop.cz Vám nabídne ty nejvýhodnější ceny, zboží též můžete objednat u našich Partnerů. U služby WIA 5G je možný zvýhodněný nákup zařízení.
Když uzavřu smlouvu na dotované zařízení, bude pro mě platit akce jeden, resp. dva měsíce zdarma při platbě na půl roku, resp. na rok?
Uzavřením smlouvy na dotované zařízení se zavazujete předplácet si služby WIA nejméně po dobu 18 měsíců. Pokud zaplatíte na půl roku nebo na rok, získáte bonusové měsíce zdarma, ale využít je budete moci až po uplynutí lhůty 18 měsíců.
Jaké je správné nastavení SMTP serveru?
Odchozí SMTP server pro Váš emailový klient (např. outlook) ze sítě WIA WiFi je smtp.wia.cz. Všechny volby typu "Zabezpečení a autentizace" nebo "Přihlašovat se zabezpečeným ověřováním hesla (SPA)" musí být vypnuty.
Jak postupovat v případě zhoršené kvality připojení?
Během využívání hotspotových služeb WIA může z nejrůznějších důvodů docházet k poruchám kvality připojení. Pro správnou analýzu závady partnerem nebo technikem WIA je nutné shromáždit potřebné údaje, díky kterým bude diagnostika problému značně usnadněna. Údaje je možné zjistit prostřednictvím testovacího programu, jenž je dostupný zde . Na této adrese také najdete stručný návod pro použití programu.
Jaká je minimální délka předplatného?
Uvedené ceny služeb jsou za minimální období, na které je možné službu předplatit, tj. za 1 přepočtený měsíc v délce 30,5 dne.
Stáhněte si WIA tester